niedziela, 30 września 2018

Najładniejsze banknoty świata


Zadziwiająca jest pewna prawidłowość - im biedniejsze państwo, tym ładniejsze ma banknoty. Przed wami zestawienie dziesięciu wyjątkowo ładnych środków płatniczych.


#1. Frank - Komory





Komory to archipelag wysp pomiędzy Madagaskarem a Mozambikiem. Przez 130 lat znajdowały się pod kontrolą Francji, a w 1975 uzyskały niepodległość. Niech nie zmyli was spokojny pejzaż z banknotu. Ciągle tutaj dochodzi do politycznych przewrotów.



#2. 500 koron – Wyspy Owcze





Przyroda tych wysp jest bardzo surowa, ale nic dziwnego, skoro znajduje się między Norwegią i Islandią. Surowa nie znaczy brzydka, jej uroda jest po prostu północna – wietrzna i pogrążona w mroku. 



#3. 10 000 franków francuskich – Polinezja Francuska





Niezwykle piękny banknot. Chyba tak piękny jak wyspy wchodzące w skład Polinezji Francuskiej– Moorea, Tahiti, Bora-Bora, Nuku Hiva, Hiva Oa. Te rajskie miejsca przyciągały wielu artystów, np. Roberta Louisa Stevensona, Paula Gauguina, Williama Somerseta Maughama, Jimmiego Buffetta i innych.



#4. 10 dolarów – Hongkong





Banknot idealnie odwzorowuje styl tego regionu – żywy, dynamiczny, aż kipi od technologii.



#5. 50 malediwskich rupii - Malediwy





Republika Malediwów rozciąga się na 1300 wyspach Oceanu Indyjskiego. Podstawą gospodarki tego biednego kraju jest rybołówstwo i zbieranie kokosów. To właśnie te zajęcia zostały przedstawione na banknocie. Widać na nim także ornament z porcelanek. Ich muszle były używane w niektórych afrykańskich i azjatyckich narodach jako środek płatniczy, a głównym ośrodkiem ich wydobycia były właśnie Malediwy.




#6. 3 dolary – Wyspy Cooka






Na tych wyspach nie ma wysokich budynków, hoteli i tysięcy turystów. Jest spokój i przyroda, w tym rekiny.



#7. 50 000 dobra – Wyspy Świętego Tomasza i Książęca





To małe państwo zajmuje pięć wulkanicznych wysp w Zatoce Gwinejskiej. Na przedstawionym wyżej banknocie widnieje Alcedo thomensis – ptak endemiczny (występujący tylko tutaj) z rodziny zimorodkowatych. 



#8. 5000 koron – Islandia





Na banknocie w oczy rzuca się zadziwiający kapelusz na głowie Ragnheiour Jonsdottir (1646—1715) – wybitnej islandzkiej krawcowej. Prywatnie była żoną dwóch luterańskich biskupów (oczywiście nie jednocześnie). Wydając ten banknot Centralny Bank Islandii chciał podkreślić rolę kobiet w islandzkiej historii i kulturze.



#9. 5 dolarów nowozelandzkich – Nowa Zelandia





Centralną postacią na banknocie jest Edmund Percival Hillary. Wiatr rozwiewa mu włosy, wypycha kołnierzyk koszuli, a na twarzy widać opaleniznę zyskaną podczas wypraw. Hillary zdobył Mount Everest w wieku 33 lat, przeszedł Antarktydę, a w młodości hodował pszczoły.



#10. 100 franków – Szwajcaria





Wbrew pozorom to nie ilustracja do „Nocy żywych trupów”, ale wizerunek rzeźb szwajcarskiego rzeźbiarza Alberto Giacomettiego (1901—1966).













Źródło: http://vsegda-tvoj.livejournal.com