niedziela, 30 września 2018

Najładniejsze banknoty świata


Zadziwiająca jest pewna prawidłowość - im biedniejsze państwo, tym ładniejsze ma banknoty. Przed wami zestawienie dziesięciu wyjątkowo ładnych środków płatniczych.


#1. Frank - Komory





Komory to archipelag wysp pomiędzy Madagaskarem a Mozambikiem. Przez 130 lat znajdowały się pod kontrolą Francji, a w 1975 uzyskały niepodległość. Niech nie zmyli was spokojny pejzaż z banknotu. Ciągle tutaj dochodzi do politycznych przewrotów.



#2. 500 koron – Wyspy Owcze





Przyroda tych wysp jest bardzo surowa, ale nic dziwnego, skoro znajduje się między Norwegią i Islandią. Surowa nie znaczy brzydka, jej uroda jest po prostu północna – wietrzna i pogrążona w mroku. 



#3. 10 000 franków francuskich – Polinezja Francuska





Niezwykle piękny banknot. Chyba tak piękny jak wyspy wchodzące w skład Polinezji Francuskiej– Moorea, Tahiti, Bora-Bora, Nuku Hiva, Hiva Oa. Te rajskie miejsca przyciągały wielu artystów, np. Roberta Louisa Stevensona, Paula Gauguina, Williama Somerseta Maughama, Jimmiego Buffetta i innych.



#4. 10 dolarów – Hongkong





Banknot idealnie odwzorowuje styl tego regionu – żywy, dynamiczny, aż kipi od technologii.



#5. 50 malediwskich rupii - Malediwy





Republika Malediwów rozciąga się na 1300 wyspach Oceanu Indyjskiego. Podstawą gospodarki tego biednego kraju jest rybołówstwo i zbieranie kokosów. To właśnie te zajęcia zostały przedstawione na banknocie. Widać na nim także ornament z porcelanek. Ich muszle były używane w niektórych afrykańskich i azjatyckich narodach jako środek płatniczy, a głównym ośrodkiem ich wydobycia były właśnie Malediwy.




#6. 3 dolary – Wyspy Cooka






Na tych wyspach nie ma wysokich budynków, hoteli i tysięcy turystów. Jest spokój i przyroda, w tym rekiny.



#7. 50 000 dobra – Wyspy Świętego Tomasza i Książęca





To małe państwo zajmuje pięć wulkanicznych wysp w Zatoce Gwinejskiej. Na przedstawionym wyżej banknocie widnieje Alcedo thomensis – ptak endemiczny (występujący tylko tutaj) z rodziny zimorodkowatych. 



#8. 5000 koron – Islandia





Na banknocie w oczy rzuca się zadziwiający kapelusz na głowie Ragnheiour Jonsdottir (1646—1715) – wybitnej islandzkiej krawcowej. Prywatnie była żoną dwóch luterańskich biskupów (oczywiście nie jednocześnie). Wydając ten banknot Centralny Bank Islandii chciał podkreślić rolę kobiet w islandzkiej historii i kulturze.



#9. 5 dolarów nowozelandzkich – Nowa Zelandia





Centralną postacią na banknocie jest Edmund Percival Hillary. Wiatr rozwiewa mu włosy, wypycha kołnierzyk koszuli, a na twarzy widać opaleniznę zyskaną podczas wypraw. Hillary zdobył Mount Everest w wieku 33 lat, przeszedł Antarktydę, a w młodości hodował pszczoły.



#10. 100 franków – Szwajcaria





Wbrew pozorom to nie ilustracja do „Nocy żywych trupów”, ale wizerunek rzeźb szwajcarskiego rzeźbiarza Alberto Giacomettiego (1901—1966).













Źródło: http://vsegda-tvoj.livejournal.com 

niedziela, 23 września 2018

Niezwykłe zachowanie lwów na widok małego pawiana



Evan Schiller i jego żona Lisa Holzwarth od lat zajmują się obserwacją i ratowaniem lwów. Podczas robienia reportażu byli świadkami tak nietypowej sytuacji, że podzielili się nią ze światem. Zaczęło się od upolowania przez lwicę dorosłego pawiana.

1

Szybko dostrzegli, że wraz z nią znajdował się malutki pawian, który nieporadnie próbował się ukryć...



Żadna z lwic go nie skrzywdziła...



Jedna z nich dokładnie go obejrzała, był ranny i wystraszony...



Delikatnie wzięła go w paszczę i położyła obok siebie...



Mały pawian chyba nie zdawał sobie sprawy z kim ma do czynienia, ponieważ zaczął zachęcać lwicę do zabawy...



Lwica cierpliwie pilnowała młodego, ale to nie wszystko...



Gdy w pobliżu pojawił się lew i chciał skonsumować pawiana, lwice przepędziły go...



Całą sytuację cały czas obserwował z drzewa ojciec małego...



Lwice pozwoliły mu podejść, a on to wykorzystał i uciekł z dzieckiem w bezpieczne miejsce...











niedziela, 16 września 2018

10 nowych zawodów, które będą potrzebne za 15 lat



Ktoś, kto kilka lat temu poszedł na studia nie zastanawiając się, czy z takim wykształceniem znajdzie pracę, prawdopodobnie nie może teraz przeczytać tego artykułu, bo jest zajęty wydawaniem frytek i hamburgerów. Aby taka sytuacja nie powtarzała się zbyt często, fundacja Canadian Scholarship Trust spróbowała podpowiedzieć, jakie zawody będą potrzebne na przyszłym rynku pracy.


#1. Ekspert od spraw prostoty


Ci specjaliści będą niezastąpioną pomocą w firmach, które chcą uprościć procedury biznesowe oraz ułatwić załatwianie różnych spraw wykonując mniejszą liczbę telefonów, zużywając mniejszą liczbę papieru i redukując liczbę spotkań.

#2. Operator sąsiedzkiego systemu monitoringu


Taki człowiek będzie odpowiedzialny za obserwowanie zachowań podejrzanych osób oraz szybkie wykrywanie zagrożeń, takich jak np. pożar, mogących powstać na osiedlu. Z oczywistych powodów przy rekrutacji preferowani będą emeryci. 

#3. Telechirurg



Wykorzystanie robotów w chirurgii ma być powszechne przy przeprowadzaniu operacji przez internet. Telechirurg będzie je wykorzystywał w sytuacji, gdy z różnych powodów chory nie może być na czas przetransportowany do szpitala.

#4. Akwaponiczny hodowca ryb



W związku ze spadającą liczbą ryb żyjących w swoim naturalnym środowisku, na pomoc przyrodzie ma przyjść akwaponika, czyli jak podaje Wikipedia, "system produkcji żywności łączący konwencjonalną akwakulturę (hodowlę wodnej fauny w zbiornikach) z hydroponiką uprawa roślin w wodzie) w wytworzonym symbiotycznym środowisku". Ma to dać ludzkości możliwość rozkoszowania się owocami morza i smacznymi, zdrowymi rybami.

#5. Konsultant do spraw robotów


Ponieważ już w niedalekiej przyszłości niektórych pracowników zastąpią roboty, pojawi się zapotrzebowanie na fachowców nadzorujących ich pracę. Konsultant będzie także pomagał kupującym wybrać odpowiedni model oraz pomoże przy wyjściu z sytuacji, w której robot stał się przyczyną konfliktu w rodzinie.


#6. Śmieciowy projektant


Wbrew pierwszym skojarzeniom, nie chodzi o projektanta kubłów na śmieci (którego dzieła prawdopodobnie kupiłby Urząd Miasta w Łodzi), ale kogoś, kto będzie potrafił opracować twórcze sposoby stworzenia nowych rzeczy ze śmieci. Ma to związek z rosnącą popularnością recyklingu w wielu krajach świata. 

#7. Specjalista do spraw technologii słonecznych


Jeśli instalowanie na dachach domów baterii słonecznych stanie się powszechnym zabiegiem, to tacy fachowcy będą niezwykle potrzebni na rynku pracy.


#8. Nawigator medyczny


Ten specjalista będzie udzielał pacjentom konsultacji w sprawie... otrzymania konsultacji u odpowiedniego lekarza oraz pomagał odnaleźć się w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia.


#9. Rewitalizator


Rewitalizator to specjalista do spraw rolnictwa, działający w warunkach postapokaliptycznej przyszłości. Jeśli otaczająca przyroda zostanie zniszczona, to taki specjalista będzie miał za zadanie ją naprawić i odtworzyć. W skład jego obowiązków będzie wchodziła także rekonstrukcja lasów i naturalnych zbiorników wodnych i dbanie o zachowanie ekologicznej równowagi w przyrodzie.

#10. Nostalgista


Nostalgista niewiele będzie się różnił od dzisiejszego architekta wnętrz, ale jego wyłączną specjalnością będzie umiejętność rekonstruowania wnętrza charakterystycznego dla danej epoki lub miejsca. Fundacja uważa, że najbardziej zainteresowani w usługach takiego fachowca będą zarządzający domami starości, gdyż urządzenie pokojów w stylu np. lat 90. ma być szczególnie ważne dla komfortu ich podopiecznych.








Źródło: https://4tololo.ru

niedziela, 9 września 2018

10 Największych Samolotów Pasażerskich


Jeśli lubicie odrywać się od ziemi i chcielibyście doświadczyć komfortu lotu w jednym z największych samolotów pasażerskich świata, koniecznie zapoznajcie się najpierw z poniższym rankingiem.


1. Airbus A380 900 – 900 miejsc

najwieksze samoloty airbus a380 900

Największym samolotem pasażerskim na świecie jest w tej chwili francuski Airbus A380 900. Jego pokład mieści aż 900 pasażerów w jednej klasie lub 656 w podzale na dwie klasy, czyli ma ponad 3 razy więcej miejsc dla podróżujących niż samolot zamykający ten ranking. Długość przelotu tej maszyny może osiągnąć nawet 15,000 km przy maksymalnej prędkości przelotowej 1,088 km/h i maksymalnej wysokości lotu 13,106 m. Koszt tej ogromnej maszyny to 335,5 mln USD.


2. Airbus A380 800 – 853 miejsc

najwieksze samoloty airbus a380 800

Drugie miejsce w tym rankingu największych samolotów również zajmuje maszyna Airbusa, jednak jest  to model A380 800, mieszczący do 853 pasażerów jednej klasy lub 644 w układzie dwuklasowym. Maksymalny zasięg przelotu jest większy, niż modelu z pierwszego miejsca tej listy i wynosi  15,200 km. Maksymalna prędkość przelotowa tej maszyny to 1,088 km/h, a wysokość 13,106 m. Airbus sprzedał już 192 maszyny tego typu.

3. Boeing 747 8 – 700 miejsc

najwieksze samoloty boeing 747 8

Największy pasażerski model Boeinga oznaczony jest cyframi 747 8 i może pomieścić aż 700 podróżujących w konfiguracji jednoklasowej i 600 w dwuklasowej. To także najdalej latający model Boeinga – bez międzylądowana pokona odległość 14,816 km. Jego maksymalna prędkość przelotowa wynosi 1,045 km/h, a wysokość 13,106 m. Dotychczas sprzedano zaledwie pięć samolotów tego typu za cenę 351,4 mln USD każdy.

4.  Boeing 747 400 – 624 miejsc

najwieksze samoloty boeing 747 400

Boeing 747 400 posiada miejsca dla 624 pasażerów jednej klasy lub 524 miejsca dla pasażerów dwóch klas. Maszyna ta jest w stanie pokonać 13,446 km bez potrzeby międzylądowania, wzbić się na wysokość do 13,716 m i rozwinąć prędkość przelotową do 910 km/h. Boeing sprzedał dotychczas 1358 tych samolotów, każdy za cenę 228 mln USD.

5. Boeing 777 300 – 550 miejsc

najwieksze samoloty pasazerskie boeing 777 300

W środku ranking największych samolotów pasażerskich świata znajduje się Boeing 777 300. Ta wyprodukowana w USA maszyna zabiera na pokład 550 pasażerów w układzie jednoklasowym i 451 przy podziale na dwie klasy. Maksymalny zasięg lotu tego samolotu to 11,135 km z maksymalną prędkością bliską 945 km/h i maksymalną wysokością przelotową 13,137 m. Dotychczas zostało sprzedanych 60 takich maszyn w cenie jednostkowej 279 mln USD.

6. Airbus A380 700 – 525 miejsc

najwieksze samoloty pasazerskie airbus a380 700

525 pasażerów jednej klasy lub  480 w dwóch – tylu podróżujących może zabrać na pokład Airbus A380 700. Maszyna ta, kosztująca 301 mln USD, może rozpędzić się do blisko 1,090 km/h i wzlecieć na wysokość 13,106 m, pokonując maksymalny dystans 16,112 km.

7. Boeing 777 200 – 440 miejsc

najwieksze samoloty boeing 777 200

Boeing 777 200 to samolot pasażerski wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych, który mieści do 440 podróżujących w układzie jednoklasowych i 400 w dwuklasowym. Zasięg przelotu tej maszyny to 14,260 km, jej prędkość może osiągnąć nawet 944 km/h, a maksymalna wysokość przelotowa to 13,137 m. Boeing sprzedał do tej pory 439 tych maszyn wartych 258,8mln USD każda.

8. Airbus A340 600 – 440 miejsc

najwieksze samoloty airbus 340 600

Listę 10 największych samolotów pasażerskich świata zamykają 3 maszyny Airbus – na pozycji 7 znajduje się model A340 600, mieszczący 440 pasażerów w jednej klasie i 380 w dwóch. Zasięg przelotu tego samolotu to 14,353 km na maksymalnej wysokości 11,887 m i z najszybszą prędkością do 933 km na godzinę. Cena tej maszyny to ok 245 mln USD.

9. Airbus A340 500 – 372 miejsc

najwieksze samoloty airbus 340 500

Airbus A340 500, wyprodukowany we Francji, został oficjalnie wypuszczony na rynek w 2006r. Samolot ten może pomieścić 372 pasażerów jednej klasy i 313 przy układzie dwuklasowym. Model ten, gdy został oddany do użytku, był wówczas samolotem pasażerskim o największym zasięgu przelotu, który wynosi  16, 700 km. Z 22 maszyn tego typu, z których każda kosztuje ok. 233 mln USD, aż 10 zostało zakupionych przez prestiżowe linie lotnicze Emirates.

10. Airbus A340 300 – 295 miejsc

najwieksze samoloty airbus 340 300

Airbus A340 300 został po raz pierwszy wyprodukowany we Francji w 1993r. Zamykający listę 10 największych samolotów pasażerskich świata model może zabrać na pokład 295 podróżujących  w układzie jednoklasowym i 267 pasażerów przy podzale na dwie klasy. Zasięg przelotu tej maszyny to 13,705 km, a jej cena dochodzi do 219 mln USD. Lufthansa i Air France to dwie  linie lotnicze, które jako pierwsze włączyły ten model Airbusa do swojej floty.





Źródło: http://www.topnaj.pl/najwieksze-samoloty-pasazerskie/

niedziela, 2 września 2018

Zabawne sytuacje z Alaski


#1



#2


3#




#4



#5


#6




#7




#8



#9



#10



#11



#12



#13



#14



#15



#16



#17



#18



#19



#20


#21


#22



#23


#24




#25